elektropolerowanie

Na czym polega proces elektropolerowania?

21 lutego 2022

Elektropolerowanie jest procesem anodowego roztwarzania materiału, w wyniku którego powierzchnia produktu, który zostaje mu poddany, zostaje wygładzona. Zmienia się topografia powierzchni. Daje to bardzo estetyczny efekt wizualny. Ostatecznym celem procesu jest otrzymanie produktu o gładkiej powierzchni pozbawionej niedoskonałości i zabrudzeń. Odpowiedni dobór parametrów ma kluczowe znaczenie dla uzyskanego efektu końcowego.

Proces ten sprawia, iż nierówności występujące na powierzchni produktu zostają wygładzone, co w połączeniu z obniżeniem chropowatości wpływa na zwiększenie połysku. Dodatkowo ułatwia proces mycia oraz zmniejsza współczynnik tarcia. Parametry, w których przebiega cały proces muszą być indywidualnie optymalizowane uwzględniając rodzaj materiału, który chcemy mu poddać. Grubsze powierzchnie wymagają użycia większej mocy, należy jednak zachować ostrożność, aby nie przepolerować powierzchni produktu. 

Elektropolerowanie aluminium i stali – dla jakich metali możemy zastosować proces elektropolerowania?

Jest to technologia o wysokim stopniu zaawansowania, która wykorzystywana jest do różnego rodzaju materiałów. Zarówno elementy stalowe, jak i te wykonane z aluminium czy miedzi mogą z powodzeniem zostać poddane temu zabiegowi. Proces polerowania elektrolitycznego wpływa zarówno na wygląd zewnętrzny produktu, nadając mu bardzo estetycznego, pięknie prezentującego się wizerunku, jak także w dużym stopniu na ochronę produktu przed korozją. 

Elektropoler a galwanizacja

Proces elektropolerowania jest procesem odwrotnym do galwanizacji, która wykorzystuje właściwości metali oraz procesy elektrochemiczne sprawiając, że jony pierwiastka tworzącego powłokę osadzają się na powierzchni. Jest to technologia, do której używa się specjalnych wanien wypełnionych elektrolitem. Poprzez proces galwanizacji zostaje dodana cienka powłoka do powierzchni metalu.

Od czego zależy efekt końcowy procesu?

Efekt końcowy polerowania elektrolitycznego zależny jest od kilku składowych takich jak – kształt materiału, gęstość prądu, temperatura, w której przebiega cały proces, czas, czynniki hydrodynamiczne, kształt elektrolizera, pojemność oraz wielkość katod, a także odległość między anodą a katodami i przestrzenne ułożenie anody.  

Jak wygląda proces elektropolerowania?

Do procesu elektropolerowania wykorzystywana jest zrównoważona kombinacja prądu elektrycznego oraz elektrolitów. W wyniku procesu usunięta zostaje mikroskopijna warstwa znajdująca się na powierzchni metalu. Proces elektropolerowania nie wpływa na naruszenie struktury makroskopowej metalu. W skali mikroskopowej powierzchnia ulega wygładzeniu oraz wybłyszczeniu. Metoda ta może być stosowana także w przypadku produktów o mniej tradycyjnych kształtach. Stosuje się do tego celu specjalne „wieszaki”. W trakcie procesu nie zostaje wywierany silny nacisk na powierzchnię metalu, co korzystnie wpływa na zmniejszenie ryzyka uszkodzeń. Proces elektropolerowania nie wpływa na obniżenie wytrzymałości na rozciąganie.

Podsumowując, proces elektropoleryzacji pozwala na oczyszczenie i wygładzenie powierzchni oraz nadanie produktowi pięknego połysku. Produkty poddane temu procesowi świetnie się prezentują i są coraz chętniej wybierane przez konsumenta. Elektropolerowaniu można poddać wszystkie metalowe powierzchnie przewodzące – stal nierdzewną, stal miękką, ale także miedź czy aluminium. 

Podobne wpisy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *