Katalpa na pniu

Katalpa na pniu – piękne drzewko do Twojego ogrodu

25 marca 2022

Roślinność – to nie tylko pięknie wyglądające kwietniki i zachwycające ogrody. Rośliny to nie tylko wysoka estetyka i piękno. To również płuca ziemi. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio o nie dbać. Troszczymy się o to, by nie nadużywać plastiku, jeść ekologiczną żywność, zminimalizować ilość wydzielanych spalin. Powinniśmy również  zadbać o naszych zielonych przyjaciół – drzewa. 

Dostępnych jest wiele różnych rodzajów drzew i krzewów, które możemy indywidualnie dopasować do swojej wizji ogrodu i własnych preferencji. Bardzo fajną, oryginalną, świetnie prezentującą się propozycją jest wybór katalpy. Katalpa nazywana również surmią należy do rodziny bignoniowatych. Podstawową jej odmianą jest katalpa bignoniowa, z której wywodzą się najbardziej popularne gatunki: surmia bignoniowa nana (catalpa nana bignonioides) i surmia bignoniowa aurea (catalpa aurea). 

Czym wyróżnia się surmia?

Cechą charakterystyczną katalpy są duże, bardzo ładnie prezentujące się liście w kształcie serca. W sezonie letnim roślinę zdobią piękne, białe, pokryte fioletowymi cętkami kwiaty, które cechują się delikatnym, bardzo przyjemnym zapachem. Z kwiatostanów wykształcają się posiadające podłużny kształt owoce, w których znajdują się nasiona. Kwiaty katalpy są miododajne. Nie każda jednak odmiana surmii kwitnie.

Katalpa posiada stosunkowo krótki pień i piękną, bardzo rozłożystą koronę. Dzięki temu jest to roślina, która nie tylko świetnie się prezentuje, ale również daje upragniony cień w gorące, letnie, bardzo słoneczne dni, z którego korzystają zarówno ludzie jak i zwierzęta zmęczone upałem. Katalpa to drzewo o parasolowatej koronie, dające schronienie. Należy to mieć na względzie planując również miejsce dla innych roślin. Nie należy sadzić ich w bliskim sąsiedztwie surmii z tego względu, że mogą być narażone na niedobór promieni słonecznych.   

Katalp – jakie osiąga rozmiary?

Surmia potrafi osiągnąć wysokość nawet do 20 metrów. Rozmiar drzewa jest ściśle związany z danym gatunkiem. Niektóre odmiany osiągają wysokość na poziomie jedynie 3 metrów, a inne 15 czy 20 metrów. Korona surmii jest bardzo rozłożysta, ale świetnie nadaje się do formowania. Cięcie katalpy nie stanowi problemu, dzięki czemu możemy zadecydować o jej ostatecznym wyglądzie. 

Karłowate odmiany są znacznie niższe i mniej rozłożyste od klasycznych wersji. Nie wytwarzają natomiast owoców. 

Jakie gatunki surmiii są najbardziej popularne? 

Surmia posiada wiele gatunków. Najbardziej popularnym jest surmia bignoniowa, która osiąga wysokość do 10 metrów oraz posiada duże, bardzo ładne, białe kwiaty z żółtymi i fioletowo-czarnymi cętkami. Jest to najbardziej powszechna odmiana katalpy. 

Gatunkiem surmii wykazującym największą odporność na występowanie niskich temperatur jest katalpa żółtokwiatowa. Odmiana ta osiąga wysokość do 15 metrów i posiada żółte/kremowe kwiaty zdobione fioletowo-brązowymi cętkami. 

Gatunkiem, który osiąga nawet do 20 metrów jest surmia wielokwiatowa. Odmiana ta wykazuje również mniejszą wrażliwość na niską temperaturę oraz dużą tolerancję dotyczącą podłoża. Katalpa wielkokwiatowa posiada duże kwiaty w kolorze białym, które wydzielają intensywny zapach.  

Drzewo katalpa cena

Cena sadzonki wynosi średnio od 50 do 100 zł. Roczne przyrosty surmii osiągają nawet 25 cm. Dzięki temu z drzewka o wielkości 120-130 cm w przeciągu kilku lat będziesz mieć w ogrodzie duże, piękne, dające cień drzewo.

Podobne wpisy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *