jak usunąć fugę

Jak usunąć fugę? Usuwanie fugi krok po kroku

21 lutego 2022

Czyste fugi stanowią świetne wykończenie każdej aranżacji. Są tak zwaną „kropką nad i”. Dopełniają pięknie całość wnętrza. Sprawiają, że pomieszczenie jest kompletne. Jednak jak każdy inny produkt – po pewnym czasie tracą swój dawny blask. Stają się brudne, nieestetyczne. Niektóre zaczynają się również kruszyć. Zabrudzone fugi wpływają bardzo niekorzystnie na charakter wnętrza. Nawet nowe meble, czy piękne płytki nie odwrócą uwagi od brudnej fugi. Jest to czas, w którym należy zabrać się za porządne wyczyszczenie fug lub, jeśli samo wyczyszczenie to za mało – usunięcie starych i wymiana na nowe. Jak się za to zabrać? Co użyć? Usuwanie mechaniczne a może preparat do usuwania fug?

Najbardziej popularnym kolorem fug jest barwa biała – czemu trudno się dziwić. Jest to bardzo uniwersalny i ponadczasowy kolor, który dopasuje się świetnie niemal do każdego wnętrza. Jest to kolor, który doskonale pełni swoją funkcję, natomiast jasny odcień zawsze jest bardziej podatny na brud. Jeśli fuga została zabrudzona, to mamy dwa wyjścia – wyczyszczenie starej fugi lub wymiana na nową.

Usuwanie fug – czy to bardzo wymagające zadanie?

Jeśli obawiasz się wymiany fug. Wydaje Ci się, że potrzeba do tego fachowca. Że to trudne, bardzo wymagające zadanie, to uspokoję Cię. Nie jest to czynność bardzo skomplikowana i nie potrzeba osoby o bardzo dużym doświadczeniu, aby to zadanie odpowiednio wykonać. Wystarczą odpowiednie narzędzia oraz sporo cierpliwości i dokładności. Precyzyjne usunięcie starych fug pozwoli na pozostawienie w nienaruszonym stanie płytek. Dzięki czemu nie będzie konieczności wymiany całej glazury.

Jak usunąć stare fugi mineralne, silikonowe, epoksydowe, cementowe?

Jeśli zastanawiasz się jak usunąć fugę mineralną, silikonową, epoksydową czy cementową, to zapraszam do przeczytania dalszej części artykułu.

Usuwanie starej fugi mineralnej

Fugi robione z zaprawy zwykle mocno trzymają się podłoża, dlatego ich usunięcie może wymagać większego nakładu pracy. W momencie kiedy zaczynają pękać, kruszyć się, to ich usunięcie będzie łatwiejsze. Fugę mineralną można usunąć przy pomocy elektrycznej mikroszlifierki wielozadaniowej. Taka szlifierka zawiera w zestawie różne końcówki. Nas najbardziej będzie interesowała końcówka frezująca. Należy frezować fugi od góry do dołu, rzędami, przy zachowaniu szczególnej ostrożności – przez nieuwagę można uszkodzić płytki, dlatego ważne by skupić się na zadaniu i nie rozpraszać swojej uwagi. Frez umieszczamy pośrodku fugi. Spokojnie prowadzimy od jednej – do drugiej strony. Można wykorzystać również specjalne noże ręczne i dwuostrzowe pilniki. Użycie specjalnego skrobaka to dużo lepszy pomysł, niż korzystanie z młotka i dłuta. Niesie to za sobą dużo mniejsze ryzyko uszkodzenia płytek.

Jak usunąć starą fugę silikonową?

Zwykle znajdują się w narożnikach, między kafelkami a blatami kuchennymi, czy umywalkami lub wannami. Fugę silikonową można usunąć przy pomocy specjalnego noża do spoin. Ten przyrząd do usuwania fug pozwoli na usunięcie znacznej części produktu, a fragmenty fug, które nie zostaną doczyszczone można rozmiękczyć przy pomocy detergentów, specjalnych środków chemicznych. Takie preparaty rozpuszczają spoinę, co znacznie ułatwia jej usunięcie. Produkt należy zawsze używać zgodnie z dostępnymi na opakowaniu zaleceniami producenta.

Fuga epoksydowa – czym usunąć fugę epoksydową?

Najlepszym rozwiązaniem do usunięcia fugi epoksydowej jest użycie szlifierki kątowej. Odpowiednio nada się również narzędzie wielofunkcyjne, które posiada odpowiednie końcówki. Można również użyć opalarkę elektryczną. Spowoduje ona rozgrzanie spoiny, co sprawi, że fuga stanie się miękka, znacznie łatwiejsza do „wydłubania”. Nie zauważa się zastosowania środków chemicznych do usunięcia fugi epoksydowej.

Fuga cementowa – narzędzie do usuwania fug

W celu usunięcia fugi cementowej najlepiej użyć narzędzi ręcznych, jak np. rylec czy nożyki. Równie dobrze może sprawdzić się użycie wiertarki z nakładką.

Podobne wpisy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *